0

Fuggeriai – Augsburgo bankininkų dinastija

Fugeriai (Fugger) – Augsburgo bankininkų ir pirklių dinastija, korporacijų ir magnatų pradininkai. Giminės pradininku laikomas Švabijos audėjas Hansas Fugeris iš Grabeno kuomet per dukterų vedybas įgijo Augsburgo piliečio teises, ir tapo audėjų gildijos komiteto nariu. Tuomet jis išplėtojo prekybą audiniais Vokietijos vidurio pietuose.  XV a. giminė skilo į dvi atšakas, kurios viena herbe turėjo elnią, kita – leliją. Fugeriai perėmė dalį Florencijos Medičių galios, įtakos bei turtų Europoje, kadangi pastarosios giminės įtaka jau buvo pradėjusi slopti.

Trečiosios Fugerių kartos atstovai Ulrichas (1441-1510) bei Georgas (1453-1506) išplėtojo tarptautinę prekybą, taip pat prekiavo indulgencijomis, o 1508-1515 metais buvo išsinuomavę teisę kaldinti popiežiaus valstybės pinigus.

Jų jaunesnysis brolis Jokūbas II Turtingasis (1459-1525) valdė Tirolio ir Silezijos vario ir sidabro kasyklas, šiais metalais nuolat aprūpindavo Austrijos erchercogą Sigismundą Habsburgą ir Šventosios Romos imperatorių Maksimilijaną I, 1494 metais sukūrė europinį vario prekybos monopolį.

Šiandien Jokūbas II Turtingasis pagrįstai laikomas vienu turtingiausių žmonių, kada nors gyvenusių pasaulyje. Sudėtinga paskaičiuoti, tačiau manoma, kad jo turtas šiandien būtų vertas 400 mlrd. JAV dolerių, bei galėjo sudaryti maždaug 2% viso tuometinės Europos BVP.

Iliustracija iš Fugerių knygos “Das Ehrenbuch der Fugger” (1548).

Nuo 1490 metų Fugeriai buvo svarbiausi imperatoriaus Maksimilijano I rėmėjai, todėl 1507 m. iš jo gavo valdyti Kirchbergo ir Weissenhorno grafystes, o 1514 m. – grafų titulą.

1519 m. Fugeriai finansavo Karolio V išrinkimą Šventosios Romos imperijos imperatoriumi (būsimam valdovui paskolino 850,000 florinų, kas būtų maždaug apie 2974 kilogramų aukso),

1511 m. giminė fundavo nepasiturinčiųjų koloniją – jiems Augsburge pastatė net 52 namus! Kas yra visiška retenybė XVI a. Europoje. Ne paslaptis, taip bankininkai po prekybos indulgencijomis ir padarytų nuodėmių siekė išgelbėti savo sielą bei sustiprinti reputaciją.

Jokūbo Fugerio 1/2 Schauguldiner, 1518, Augsburgas. Iliustracija iš www.coingallery.de

Jokūbo II Turtingojo sūnėnai turėjo teisę kaldinti pinigus (kiti giminės atstovai kaldino savo pinigus ir neturėdami tam teisės), prekiavo su visais Europos kraštais. XVI a. pradžioje išsekus metalų žaliavoms Tirolio ir Vengrijos kasyklose, buvo užmegzti prekybinai ryšiai su Ispanijos kolonijomis Pietų Amerikoje, išsinuomotos sidabro ir gyvsidabrio kasyklos Ispanijoje (Almadenoje) bei naujai pradėtos steigti kalnakasybos įmonės Švedijoje ir Norvegijoje. 1546 metais Fugerių turtas siekė per 5 mln. guldenų, giminė dalyvavo vergų prekyboje iš Afrikos į Ameriką, tačiau labiau sekėsi prekyba prieskoniais, kurie tuo metu buvo prabangos prekė Europoje.

Veikė kartu su Velseriais

Fugeriai Augsburge veikė tuo pat metu kaip ir Velseriai (apie juos jau rašiau) – kita ne mažiau įtakinga Augsburgo bankininkų giminė, valdžiusi vidurio Europos sidabro kasyklas, daug prekybos punktų vakarų Europoje – prekiavo vilna, tekstile bei rytietiškais produktais, vergais bei bandė užvaldyti kolonijas Pietų Amerikoje. Jų verslo pobūdis ir veikimas buvo panašus, giminės buvo pasidalinę rinką, ir susitarę veikė kartu (iš Goa indijoje plukdydavo juoduosius pipirus ir kitus prieskonius), tačiau Fugeriai verslo bei įtakos aukštumose išsilaikė šimtmečiu ilgiau nei Velseriai.

Nuosmukis

Giminės finansinę galią sužlugdė XVI a. pabaigoje – XVII a. pradžioje Ispaniją ištikęs finansinis bankrotas bei Europoje kilęs Trisdešimties metų karas (1618-1648), kurio metu dabartinės Vokietijos teritorija buvo labai smarkiai suniokota. 1657 m. Leopoldas Fugeris perleido Tirolyje buvusias kasyklas Habsburgams, Fugerių kompanija buvo išformuota, sumažėjo giminės politinė įtaka.

Nors ir nebe tokie įtakingi, išlaikė turtus (valdė Kirchbergo grafystę bei Weissenhorną). Giminė per amžius nesunyko, kaip pavyzdžiui Florencijos Medičiai ir išliko iki šių dienų. Dalis jų gyvena Vokietijoje ir užsiima verslu ir bankininkyste.

Patinka? Tuomet pavaišink autorių puodeliu kavos!

Tekstų ruošimas, pakankamai kokybiško tinklalapio išlaikymas bei sisteminiai atnaujinimai reikalauja nemažai pastangų, laiko ir lėšų. Viskas turi savo kainą, o įdomiosios istorijos tinklaraščio projektui vystyti ir auginti reikia ir JŪSŲ paramos.

Tai padaryti galite tik per Paypal, paspaudę ant mygtuko “Donate” arba Patreon platformoje paspaudę nuorodą  https://www.patreon.com/praeitiespaslaptys

Komentuok su Facebook paskyra!

sarunas

sarunas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *