0

Lietuvos kariuomenės lėktuvas – Letov Š.20L

Pakliuvo tokia nuotrauka į rankas, sovietmečiu gauta iš 1941 m. Sukilimo dalyvio. Pradėjau domėtis koks čia lėktuvas, labai tikėjausi, kad bus legendinis Anbo, deja..

Tai čekiškas Letov Š.20L – vienvietis biplanas, mišrios konstrukcijos ginkluotas dviem sinchronizuotais kulkosvaidžiais Vickers (abu ginklai turėjo po 400 šovinių). 1924 – 1925 metais tai buvo pakankamai modernus sunkesnis ir greitesnis karo lėktuvas nei trofėjiniai Lietuvos turimi pirmojo pasaulinio karo lėktuvai.

Letov Lietuvos kariuomenėje pradėtas naudoti nuo 1925 m. Aštuoni vienetai buvo nupirkti iš Čekoslovakijos gamyklų, geležinkelio platforma pergabenti į Kauną ir ten priskirti 1-ai oro eskadrilei.

Lietuvių lakūnai pagal konstruktoriaus pavardę (Šmolik) šiuos lėktuvus  vadino „Šmolikais“, lakūnai juos mėgo, tačiau Letov Š-20L pasirodė jautrūs suktukui, dėl neįgudusių pilotų klaidų neišvengta katastrofų. Lėktuvų tarpukaryje Lietuva įsigijo aštuonis, o net keturi iš jų avarijas patyrė avarijas mokymų metu, žuvo pilotai.

Iš Lietuvos kariuomenės nurašyti kaip pasenę ir nepraktiški 1940 metais, dar pries sovietų okupaciją.  Apie lėktuvo duomenis plačiau skaitykite čia.

1930 m. birželio 13 d., šaudant į žemės taikinius dėl klaidos nustatant atstumą iki taikinių, į Rėkyvos ežerą įsirėžė viršilos Antano Kairaičio valdomas Letov. Apie visai nesenai vykusias lėktuvo paieškas skaitykite čia. 

Vienas iš LK Letov su slibinu “Smaku” ant šono.

Įdomu, kad šio gamintojo lėktuvus (dabar jau likusį vieną Albatros) Lietuvos kariuomenė mokymų tikslais naudoja ir šiandien.

Patinka? Tuomet pavaišink autorių puodeliu kavos!

Tekstų ruošimas, pakankamai kokybiško tinklalapio išlaikymas bei sisteminiai atnaujinimai reikalauja nemažai pastangų, laiko ir lėšų. Viskas turi savo kainą, o įdomiosios istorijos tinklaraščio projektui vystyti ir auginti reikia ir JŪSŲ paramos.

Tai padaryti galite tik per Paypal, paspaudę ant mygtuko “Donate” arba Patreon platformoje paspaudę nuorodą  https://www.patreon.com/praeitiespaslaptys

Komentuok su Facebook paskyra!

sarunas

sarunas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *